JPK Faktura, JPK Magazyn

Rok 2018 przyniesie sporo zmian dla mikro przedsiębiorców. W przyszłym roku nawet najmniejsi będą się musieli pokłonić nad wysyłką niektórych plików JPK.

Biuro Rachunkowe GdyniaOd 1 lipca 2018 roku wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, będą zobowiązani do przekazania na żądanie organów podatkowych tzn. JPK Faktura oraz JPK Magazyn.

JPK – Jednolity Plik Kontrolny jest zestawem danych o przedsiębiorcy i operacjach gospodarczych, które przeprowadza. Dane te przesyła się wyłącznie elektronicznie w specjalnych schematach XML. Rodzaje JPKów są różne. Jedne z nich są pobierane z programów księgowych, inne z banku, a w przypadku JPK Faktura oraz JPK Magazyn z programów, które przedsiębiorca “ma u siebie”.

Nie oznacza to, że musimy się teraz zagłębiać w meandry informatyki, gdyż TO powinno się robić względnie automatycznie. Warto by natomiast było już teraz przyjrzeć się swojemu oprogramowaniu, podpytać producenta, czy dostosował/uje programy do nowych przepisów, aby samemu sobie “nie strzelić w kolano”.

 

 

BLOG

STRONA GŁÓWNA

Opublikowany w JPK