Split payment vs. działalność gospodarcza

Od 1 lipca 2018 roku żyjemy w świecie podzielonej płatności, czy tzw. split payment. Okazuje się, że prowadząc działalność gospodarczą, możemy uciec od niechcianego systemu.

Przypominamy, że o mechanizmie podzielonej płatności i nowych rachunkach bankowych VAT pisaliśmy TU.                    Biuro rachunkowe Gdynia

Konto gospodarcze, a konto osobiste

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma pełną dowolność w wyborze rachunku bankowego, który będzie wykorzystywała przy prowadzeniu firmy. Może:

  • utworzyć konto gospodarcze (twór stworzony przez banki typowo dla przedsiębiorców),
  • używać swojego prywatnego konta, nawet jeśli dzieli je z małżonkiem,
  • utworzyć nowy rachunek nie-gospodarczy, np. subkonto do rachunku prywatnego.

Jak się “w praniu” okazało, rachunki VAT zostały automatycznie utworzone, tylko do kont gospodarczych.

 

– Nie mam rachunku VAT. Co teraz?
– A chcesz mieć?
– No jasne, że NIE!

Żaden przepis nie nakazuje osobie fizycznej prowadzącej działalność otworzyć konto VAT. Ministerstwo stoi na stanowisku, że w tym przypadku jest to nasz wybór i możemy nie przystępować do mechanizmu podzielonej płatności.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli kontrahent zapłaci nam przy użyciu split payment, to cały przelew zostanie mu zwrócony przez bank.

 

– Nie mam rachunku VAT. Co teraz?
– A chcesz mieć?
– TAK, mój główny odbiorca już mi zapowiedział, że właśnie w ten sposób będzie płacił

Chcąc wejść w posiadanie rachunku VAT musimy się udać do banku. Nie odpowiem na pytanie, czy bank otworzy rachunek VAT do już posiadanego konta, czy każe założyć osobne konto gospodarcze (na pewno mBank i Pekao każą otworzyć nowe). W prawie bankowym nie ma wytycznych w tym temacie.

 

– Rachunek VAT zabija moją płynność finansową. POMOCY!

Nie bawi Cię ograniczony dostęp do TWOICH pieniędzy i 120 dni oczekiwania na zwrot z VAT?
Wykorzystaj swoją pozycję drobnego przedsiębiorcy. Zamknij wszystkie rachunki gospodarcze, otwórz zwykły ROR, zgłoś zmiany w urzędzie i ciesz się życiem 🙂

 

BLOG

STRONA GŁÓWNA